En 6063-T5 bar ekstruderet ved omkring 480 grader Celsius og afkølet i stillestående luft når en flydespænding nær 145 MPa, mens den kun vejer 2,70 g/cm3, omkring en tredjedel af densiteten af stål. Disse to tal forklarer de fleste beslutninger i industrielle rammeprojekter, der dækker maskinbaser, afskærmning, arbejdsstationer og transportørstrukturer. Aluminiumlegeringsegenskaber er dog aldrig et enkelt tal på et datablad. De er et sæt af afvejninger mellem styrke, vægt, korrosionsbestandighed, ledningsevne og fremstillingsevne, og den forkerte balance viser sig hurtigt som en ramme, der afbøjes under belastning eller en overflade, der pletter i et vådt værksted. Hos Shanghai Huishuo Aluminium Industry Technology Co., Ltd. starter samtaler om profilvalg fra disse egenskaber, fordi legeringen og temperamentet, der er valgt på matricestadiet, bestemmer alt, hvad der følger: vægtykkelsesmuligheder, belastningsklasse, finishkvalitet og endelige omkostninger. Denne vejledning angiver de egenskaber, der betyder noget, sammenligner de almindelige legeringsfamilier med rigtige figurer og gør disse figurer til en praktisk bestillingstjekliste.
Aluminiumlegeringsegenskaber er de målbare egenskaber for en given legering, herunder tæthed, styrke, korrosionsbestandighed, ledningsevne og bearbejdelighed, der afgør, om den vil overleve en specifik anvendelse.
Rent aluminium er blødt og duktilt, ideelt til folie og lederkabler, men næsten ubrugeligt til en bærende ramme. Legering ændrer på det. Kontrollerede tilsætninger af magnesium, silicium, kobber, mangan eller zink, kombineret med den rette arbejds- og varmebehandling, løfter den ultimative trækstyrke fra omkring 90 MPa i kommerciel renhed 1100 til omkring 570 MPa i 7075-T6, mens densiteten forbliver tæt på 2,70 g/cm3 over næsten hele området.
For industriel T-slot-indramning kommer den praktiske beslutning ned til 6063 for standardprofiler og 6061, hvor højere belastninger eller tung CNC-bearbejdning er involveret.
Den firecifrede betegnelse annoncerer det vigtigste legeringselement: 1xxx er kommerciel renhed, 2xxx kobber, 3xxx mangan, 5xxx magnesium, 6xxx magnesium plus silicium og 7xxx zink. Hver familie bytter ekstruderbarhed mod styrke på en forudsigelig måde, og tabellen nedenfor samler typiske rumtemperaturværdier.
| Legering og temperament | Vigtigste legeringselementer | Trækstyrke | Udbyttestyrke | Tæthed | Typisk brug |
| 1100-O | 99,0 procent Al minimum | 90 til 130 MPa | 35 MPa | 2,71 g/cm3 | Folie-, kemikalie- og fødevareudstyr |
| 5052-H32 | 2,5 procent Mg | 230 MPa | 195 MPa | 2,68 g/cm3 | Plader, marine- og transportdele |
| 6063-T5 | Mg 0,45 til 0,9, Si 0,2 til 0,6 | 185 MPa | 145 MPa | 2,70 g/cm3 | T-slidsprofiler, arkitektonisk indramning |
| 6061-T6 | Mg 0,8 til 1,2, Si 0,4 til 0,8 | 310 MPa | 270 MPa | 2,70 g/cm3 | Strukturelle dele, CNC-bearbejdede komponenter |
| 7075-T6 | Zn 5,1 til 6,1, Mg 2,1 til 2,9, Cu 1,2 til 2,0 | 570 MPa | 500 MPa | 2,81 g/cm3 | Rumfart og højstressværktøj |
Når et projekt befinder sig mellem de to 6-series arbejdsheste, er de afgørende faktorer press-quench-respons og bearbejdningsvolumen. Vi sammenligner dem i detaljer i vores 6061 versus 6063 teknisk valgvejledning .
6xxx-familien dominerer industriel ekstrudering, fordi magnesium og silicium danner Mg2Si-udfældninger, der reagerer på varmebehandling, så legeringen opnår reel styrke, mens den forbliver blød nok til at presse gennem komplekse matricer ved 450 til 500 grader Celsius.
Metallet efterlader matricen blød, og det, der sker i løbet af de næste par timer, sætter de endelige aluminiumlegeringsegenskaber. I T5-tempereringen afkøles profilen ved pressen med tvungen luft og ældes derefter, hvilket holder forvrængning lav på tværs af lange, slanke rammeelementer. I T6-tempereringen er profilen vandkølet og kunstigt ældet ved ca. 180 grader Celsius, hvilket øger styrken, men også låser mere restspænding ind, en reel overvejelse på tynde vægge.
Dette er grunden til, at standardsortimentet af industrielle aluminiumsekstruderingsprofiler fra en specialmølle er bygget næsten udelukkende på 6063, med 6061 forbeholdt tunge konstruktionsdele og CNC-bearbejdede plader.
Når legeringen og temperamentet er fastgjort, bliver vægtykkelse og seriestørrelse de praktiske håndtag til justering af belastningskapacitet, stivhed og omkostninger.
To 4040-profiler med identiske ydre dimensioner kan variere med mere end 60 procent i vægtykkelse, fra en 2,0 mm økonomisk væg til en 3,2 mm højstyrkevæg. Afbøjning er styret af inertimomentet af tværsnittet, så den tykkere væg holder justeringen mærkbart længere under samme belastning.
HS-8-4040F Økonomisk 4040 T-slot aluminiumsprofil med 2,0 mm væg Med et 40x40 mm tværsnit, 2,0 mm væg og 8,2 mm slids passer denne økonomiske profil til omkostningsfølsomme byggerier. Den står i kontrast til 4040-varianter med tykkere vægge, der diskuteres i nærheden, og tilbyder en budgetvenlig mulighed for lette rammer. Se produkt →
HS-8-4040D højstyrke 4040-profil med 3,2 mm fortykket væg Denne 3,2 mm væg 4040 profil vejer 1,88 kg/m og modstår afbøjning under tunge belastninger, hvilket direkte illustrerer fordelen med tykkere væg beskrevet ovenfor. Dens no-hole design tillader fleksibel boring til brugerdefinerede heavy-duty rammer. Se produkt → Spaltebredden har også betydning: en 10,2 mm bred spalte bærer tungere t-møtrikker og bolte end en 6 mm spalte, hvilket er grunden til, at 45- og 50-seriens profiler forankrer de fleste konstruktioner med stort spændvidde og ekstra kraftige opgaver. I den anden ende af skalaen prioriterer laboratorier og lette kabinetter vægt og ren håndtering frem for rå kapacitet, hvor tyndvæggede 3030-varianter tjener deres plads.
HS-8-3030QL letvægts 3030 T-slot-profil til laboratoriestrukturer Med kun 0,58 kg/m med en 1,4 mm væg passer denne 30x30 mm profil til de lette laboratorie- og kabinetapplikationer, der er nævnt i nærheden, hvor vægtbesparelser og ren håndtering betyder mere end maksimal belastningskapacitet. Se produkt → Overskriftsegenskaberne er lav densitet ved ca. 2,70 g/cm3, trækstyrke mellem ca. 90 og 570 MPa afhængig af serie og temperament, stærk korrosionsbestandighed fra den selvreparerende oxidfilm, høj termisk og elektrisk ledningsevne og fremragende ekstruderbarhed og bearbejdelighed.
6063 i T5 eller T6 temperament er industriens standard, fordi det ekstruderer rent ind i tynde, præcise slidser og anodiserer jævnt. 6061-T6 er step-up-valget til højbelastningsrammer og dele, der kræver omfattende CNC-bearbejdning.
Begge starter som den samme ekstrudering. T5 luftkøles ved pressen og ældes og når omkring 185 MPa trækstyrke, mens T6 er vandkølet og kunstigt ældet og når omkring 240 MPa. Afvejningen er lidt højere forvrængningsrisiko med T6 på tynde sektioner.
Nej. Anodisering omdanner overfladen til et 5 til 25 mikrometer oxidlag, der forbedrer korrosionsbestandighed og overfladehårdhed, men det ændrer ikke profilens bulkstyrke.